אתר המרכז לניהול ואימון על פי ערכים: www.equity-mds.com

 

מיזוגים ורכישות (M&A)

"בדיקת נאותות תרבותית" ("CDD"-Cultural due diligence)

www.equity-mds.com/M&A-CDD

 

צרו קשר

ליצירת קשר, להזמנת המשחק, ייעוץ ואימון אישי או עסקי, הזמנת סדנאות
או לקבלת פרטים נוספים – ניתן ליצור קשר באחד מהאמצעים הבאים:

המרכז לניהול ואימון על פי ערכים
                 אבישי לנדאו                                          

  כתובת: רחוב ההדרים 4, נס ציונה 7402239 קישור למפת הגעה >>

  טלפקס: 08-9405538

  נייד: 054-7757484

  דואר אלקטרוני: info@equity-mds.com   

  סקייפ: Avishai2056

אתר המרכז לניהול ואימון על פי ערכים: www.equity-mds.com

כמו כן ניתן למלא את הטופס הבא:
שימו לב: במידה והטופס לא פעיל ניתן תמיד ללחוץ על כתובת המייל למעלה ולשלוח הודעה אישית.

שם מלא:

דואר אלקטרוני:

טלפון:

 

 

 

הערות:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.equity-mds.com/M&A-CDD

אתר המרכז לניהול ואימון על פי ערכים: www.equity-mds.com

 

 "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו"?
 (ספר עמוס, פרק ג', פסוק ג')

"Just like a marriage among two people, the combining of two companies and their  cultures requires careful examination of their corporate personalities" (Kellog 2004)    

שאלה: מדוע ארגונים רבים בוחרים בדרך של מיזוגים ורכישות?

תשובה: מיזוגים ורכישות (M&A) הופכים לדרך נורמאלית ומקובלת בדרכם של עסקים לשרוד ולהתפתח כיום. העלייה במספר המיזוגים והרכישות נובע מתנאים חדשים המאפיינים את הכלכלה של המאה ה- 21: גלובליזציה, חוקים ותקנות חדשים, טכנולוגיות משתנות, הקושי לעודד גידול טבעי של חברות, סביבה תחיקתית מעודדת , וכמובן השאיפה ליהנות מהיתרונות הכלכליים הנובעים מיתרון הגודל. בעשור האחרון גל המיזוגים והרכישות (M&A) הגיע לשיאים במספר העסקאות שבוצעו ובהיקפן ונראה כי על - פי התחזיות מספר העסקאות של M&A רק ילך ויגדל.

 

שאלה: ממה מורכבים תהליכי מיזוגים ורכישות?

תשובה: תהליכי מיזוג ורכישה מורכבים משני מימדים מרכזיים: "קריטריונים ארגוניים קשים", יכולת גיוס הון, שווקים בבעלות החברה, ספקים, יכולות ייצור, סוגי משאבים שונים, אסטרטגיה או נגישות למשאבים. על הארגון לבחון מה מתוך כל אלו יש לו להציע ומה מתאים ליצירת שיתוף פעולה והתאמה במונחים "רכים". התאמת התרבות הארגונית, נורמות, מבנה, תפישות ניהול, ניסיון מוכח בתהליכים דומים.שאלה: מהי "בדיקת הנאותות"
Due-Diligence")")  ולמה היא משמשת?

תשובה: מטרת ההליך הינה מיפוי והערכת סיכונים אצל חברת המטרה וזיהוי הנחות שגויות אפשריות שקיבלה החברה הרוכשת ושעלולים במצבים מסוימים לפעול לרעתה בעתיד, לאחר הרכישה. בתהליך נבחנים התחומים: החשבונאיים, הכלכליים, המשפטיים, השיווקיים, התחום הטכנולוגי, המו"פ, המוצרים, המוניטין והערכת העלות הכוללת למיזוג. הליך דיו דיליג'נס טוב מבוצע בסיוע מומחים חיצוניים ובשיתוף עם הנהלת החברה הרוכשת.שאלה: מדוע תהליך זה נחוץ?

תשובה: רובם של תהליכי מיזוג ורכישה - נכשל. ההערכות בעניין נעות בין 60-80%, וההבדלים ביניהן נובעים בעיקר מהגדרת 'מהו כישלון'. בפועל, כמחצית מאלו הם כישלון כואב המגיע לפירוק או מחיקה של חברה או שותפות. יתר המקרים הם חוסר הצלחה להגיע ליעדים שלשמם נוצר התהליך, עד כדי התמסמסות, זחילה לאחור בזירה התחרותית ואף תביעות הדדיות בין הצדדים המעורבים“.שאלה: מהן הסיבות העיקריות לכישלונות הרבים כל כך?

תשובה: הגורמים העיקריים לכישלון הם: אגו, תהליכים אמוציונאליים, יוקרה אבל ובעיקר פערי תרבויות.שאלה: מהי "בדיקת נאותות תרבותית"
  ?("CDD"-Cultural due diligence)

תשובה: תהליך בדיקת נאותות תרבותית חייב להתחיל מייד בתחילת המגעים כיוון שהעמקה בו דורשת זמן לניתוח ההבדלים בין התרבויות, לראיונות עם מנהלים ואנשי מפתח, להעמקה בסקרי שביעות רצון ובשורה ארוכה של תתי נושאים אשר ביחד ייתנו תמונה טובה יותר של תרבות הארגונים ורמת המורכבות ליצירת כור היתוך משותף אשר יוביל לעיצוב תרבות ארגונית משותפת ואמיתית. תהליכים אלו  חייבים להפוך לחלק בלתי נפרד מסט תהליכי בדיקת הנאותות שהארגונים עורכים ולקבל את מקלם הסגולי הראוי בצמתי ההחלטות.שאלה: מתי נכון להתחיל בכך?

תשובה: תהליך בדיקת נאותות תרבותית חייב להתחיל מייד בתחילת המגעים כיוון שהעמקה בו דורשת זמן לניתוח ההבדלים בין התרבויות, לראיונות עם מנהלים ואנשי מפתח, להעמקה בסקרי שביעות רצון ובשורה ארוכה של תתי נושאים אשר ביחד ייתנו תמונה טובה יותר של תרבות הארגונים ורמת המורכבות ליצירת כור היתוך משותף אשר יוביל לעיצוב תרבות ארגונית משותפת ואמיתית. תהליכים אלו  חייבים להפוך לחלק בלתי נפרד מסט תהליכי בדיקת הנאותות שהארגונים עורכים ולקבל את מקלם הסגולי הראוי בצמתי ההחלטות.

 

שאלה: מדוע נושא הערכים מהווה סוגיה מרכזית בתהליכי בדיקת הנאותות התרבותית?

תשובה: עיצוב תרבות ארגונית באמצעות ערכי ליבה משותפים הינו אחד מנושאי התשתית הארגונית החשובים ביותר. הדבר הופך חשוב עוד יותר ככל שהארגון גדול יותר ומבוזר גיאוגרפית והופך להיות נושא קריטי להצלחה כאשר עוסקים במיזוגים ורכישות. סוגית התרבות הארגונית וסט ערכי הליבה המשותפים הינם מהמורכבות בהם עוסקים אנשי HR, כמי שמסייעים למנהל הארגון בנושא. לא אחת הנושא נתפס כ"נושא רך" במקום לראותו כאחד מנושאי התשתית המרכזיים היוצרים את המיוחדות של הארגון, הן כלפי עובדיו והן כלפי העולמות שמחוץ לארגון.

תחום הערכים חייב להיות ממוקד כנושא מפתח בתוך סט בדיקת הנאותות התרבותית. באמצעות ארגז הכלים המקצועי שהצגנו (תוכנת הערכים, שאלוני הערכים ומשחקי הערכים) וסדרת מפגשים שיסייעו גם לבנות את האמון הראשוני, ניתן לזהות באופן מוחשי את הפערים בין התרבויות, לזהות את המשותף, ליצור שפה תרבותית ראשונית משותפת- נושאים שיסייעו לא רק בהבנת "המחירים" שיש לכך על העסקה ברמת ההשקעה בהון האנושי אלא יכולים כבר לשמש כעבודת התשתית הראשונה לטיפול בתרבות הארגונית המשותפת. 

 

שאלה: מהו היתרון היחסי של המרכז לניהול ואימון על פי ערכים בנושא זה?

תשובה: פיתחנו מודלים ייחודיים לניהול ואימון על פי ערכים, פיתחנו סט כלים ייחודיים לנושא אשר באמצעותם ניתן לבצע דיאגנוזה של תרבות הארגונים: תוכנת ערכים, שאלוני ערכים ומשחקי ערכים (סיפרנו: "מה שחשוב...באימון / אימון על פי ערכים: דולן-לנדאו 2012).